غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

مشابه با سایر حیوانات، برخی غذاهای طبیعی و صنعتی برای عروس هلندی سمی هستند و می‌توانند مشکلات جدی برای پرنده خانگی شما ایجاد کنند. بنابراین باید همیشه مراقب باشید در غذای عروس هلندی خود از این موارد استفاده نکنید. همچنین باید این غذاها را در ظروف دربسته و یا در محلی نگه‌داری کنید پرنده در خارج از قفس خود به آنها دسترسی نداشته باشد.

علاوه بر اینکه خودتان باید مراقب غذای عروس هلندی باشید، باید به سایر اعضای خانواده و دوستانتان به صورت دقیق توضیح دهید که این غذاها ممکن است باعث مرگ عروس هلندی شوند و نباید به پرنده داده شود. همچنین قفس پرنده را در ارتفاع نصب کنید تا بچه‌های کوچک از تنقلات خود به پرنده دهند. بسیاری از تنقلات مانند شکلات دارای مواد خطرناک برای عروس هلندی هستند.

شکلات برای عروس هلندی

شکلات یکی از غذاهای محبوب انسان است که برای بسیاری از حیوانات خانگی خطرناک است. از آنجایی که شکلات دارای کافئین است باعث بیش فعالی عروس هلندی می‌شود و خوردن مقدار زیادی شکلات، می‌تواند باعث استفراغ، اسهال و سکته قلبی پرنده شود که همه این موارد برای عروس هلندی بسیار خطرناک هستند.

شکلات یکی از غذاهای ممنوع برای عروس هلندی
شکلات به دلیل دارا بودن کافئین برای عروس هلندی خطرناک است

کافئین برای عروس هلندی

مشابه شکلات، غذاهای حاوی کافئین مانند قهوه و نوشابه‌ها برای عروس هلندی خطرناک هستند. خوردن کافئین باعث افزایش ضربان قلب، نامنظم ضدن قلب و حتی سکته قلبی پرنده می‌شود.

قهوه به همراه دانه های قهوه
کافئین موجود در قهوه برای عروس هلندی خطرناک است

چای برای عروس هلندی

بهتر است به عروس هلندی چای ندهید. چون ممکن است چای به اندازه کافی برای یک پرنده کوچک و ظریف سرد نشده باشد و سیستم گوارشی عروس هلندی دچار سوختگی شود. همچنین چای موجب کاهش آهن در بدن عروس هلندی می‌شود.

کافئین موجود در چای هم می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، بیش فعالی و حتی سکته عروس هلندی شود، پس در کل بهتر است به عروس هلندی چای ندهید.

چای برای عروس هلندی مضر است

غذاهای بدون شکر

هر نوع غذایی که به عنوان “بدون شکر” تبلیغ می‌شود مانند آب نبات بدون شکر، کره بادام زمینی بدون شکر و… ممکن است حاوی Xylitol باشد که باعث صدمه به کبد و کاهش قند خون می‌شود.

غذاهای پر چرب یا پر شکر برای عروس هلندی

این غذاها ممکن است باعث مرگ سریع پرنده نشوند ولی برای سلامت پرنده مضر هستند و می‌توانند باعث بر هم خوردن تعادل مایعات بدن عروس هلندی، کم آبی، از کار افتادن کلیه‌ها و در نهایت مرگ پرنده شوند.

نمک برای عروس هلندی

بسیاری از ما به هر غذایی که می‌خوریم نمک میزنیم، در واقع نمک باعث تقویت طعم غذاها می‌شود. همچنین ما عاشق غذاهای پرنمکی مانند چیپس و ذرت بوداده هستیم، ولی همانطور که نمک زیاد برای ما سالم نیست برای پرنده هم مضر است و حتی مقدار کمی نمک برای پرنده کوچک با وزن سبک می‌تواند سمی و خطرناک باشد. عروس هلندی وزن کمی دارد و با مصرف حتی تکه کوچکی چیپس ممکن است نمک زیادی وارد بدنش شود، نمک باعث بر هم خوردن تعادل مایعات بدن پرنده، کم آبی بدن، از کار افتادن کلیه و حتی مرگ شود.

چیپس پر نمک و شور

دانه سیب برای عروس هلندی

میوه‌ها برای سلامت پرنده ضروری هستند و باید عروس هلندی به مقدار کافی میوه مصرف کند. ولی هسته میوه‌ها و به خصوص دانه‌های سیب حاوی مقادیر کمی سیانید هستند که برای عروس هلندی و انسان سمی است.

دانه سیب دارای سم سیانید و برای عروس هلندی خطرناک است

آووکادو برای عروس هلندی

آووکادو یک میوه بسیار سالم و مفید برای انسان است ولی خطرناک برای عروس هلندی است. آووکادو در پرندگان باعث صدمه به قلب، ضعف، مشکلات تنفسی و احتمال مرگ می‌شود.

آووکادو یکی از میوه‌های خطرناک برای پرندگان

سیر و پیاز برای عروس هلندی

سیر و پیاز حاوی گوگرد هستند که می‌تواند باعث زخم معده و کم خونی عروس هلندی شود. 

سیر و پیاز که برای عروس هلندی خطرناک هستند

سایر غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

  • الکل
  • قارچ
  • عسل
  • لوبیای خام
  • ریواس

منابع

عروس هلندی در حال غذا خوردن

بخش 1:
مهمترین نکات در ارتباط با غذای عروس هلندی

بخش 2:
غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

بخش 3:
غذاهای ممنوع برای عروس هلندی