غذای عروس هلندی

عروس هلندی در حال غذا خوردن

پیش از هر چیز باید بدانید، روزانه حداقل سه وعده به عروس هلندی خود غذا بدهید. بهتر است غذای پرنده از تنوع زیادی برخوردار باشد تا دچار کمبود پروتئین، ویتامین و مواد معدنی نشود.

این پرنده دوست داشتنی در هر وعده تا 15 گرم غذا مصرف می‌کند. همچنین، قبل از غذا دادن به پرنده، هر بار از خالی بودن چینه دان او مطمئن شوید و بهتر است برای هر پرنده ظرف غذای جدا در قفس قرار دهید.

غذای طبیعی عروس هلندی چیست؟

عروس هلندی در طبیعت از انواع دانه‌ها، گیاهان، توت‌ها و میوه‌های موجود در زیستگاه طبیعی خود (دشت‌های استرالیا) تغذیه می‌کند. با گذشت فصل‌ها، دانه‌ها و میوه‌های مختلف رسیده و آماده خوردن توسط پرنده می‌شوند.

عروس‌های هلندی دوست دارند در درخت‌ها کنار دشت‌ها لانه بسازند و از آنجا به راحتی به دشت رفته و از دانه‌های مختلف تغذیه کنند. در استرالیا عروس‌های هلندی به صورت گروهی به محصولات کشاورزی هم حمله می‌کنند و به همین دلیل به کشاورزان صدمه می‌زنند.

رژیم غذایی مناسب عروس هلندی

یک رژیم غذایی خوب باید انواع میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها و آجیل‌ها را شامل باشد ولی لازم نیست که همه آنها را با هم به پرنده بدهید. به طور مثال یک برنامه غذایی خوب برای عروس هلندی به این شکل است:

 • می‌توانید از سفیده تخم مرغ آب پز شده به همراه کمی خیار و هویج به عنوان صبحانه عروس هلندی استفاده کنید.
 • به عنوان ناهار می‌توانید از ترکیب انواع تخم‌ها و سبزیجات مانند تخم کتان، ارزن، شاهدانه، کلم بروکلی، گیشنیز، و حبوبات استفاده کنید.
 •  برای شام پرنده نیز می‌توانید از سبزیجات و میوه‌های تازه مانند جعفری، ریحان و هویج و سیب استفاده کنید.
مواردی که گفته شد صرفا مثال بود و ضرورتی به استفاده مداوم از غذاهای بالا نیست. شما میتوانید بنا به سلیقه پرندهتان غذاهای مورد علاقهاش را به او بدهید، ولی حتما در برنامه غذایی عروس هلندی تنوع را حفظ نمایید.
نکته دیگری که حتما باید مورد توجه قرار دهید نظافت و شستشوی منظم ظرف‌های غذا و آب پرنده است. همچنین ظرف غذا را باید خشک نگه دارید، چون رطوبت به سرعت باعث به وجود آمدن قارچ می‌شود.

نکات مهم در تغذیه عروس هلندی

 • با افراد با تجربه پرنده خود مشورت کنید؛ اگر نمیدانید غذای خاصی برای عروس هلندی شما مفید است یا نه، سلامتی پرنده را به خطر نینداخته و با افراد با تجربه مشورت کنید. همچنین ممکن است پرنده شما به غذایی که به عنوان غذای خوب طبقه بندی شده است واکنش بدی نشان دهد، در این موارد نیز با دامپزشک تماس بگیرید. قبل از اینکه از غذای خود به عروس هلندی بدهید حتما در مورد غذا و سالم بودن آن برای عروس هلندی اطمینان حاصل کنید. بسیاری از غذاهای دوست داشتنی برای ما (مانند شکلات و قهوه) برای عروس هلندی خطرناک هستند و می‌توانند حتی باعث مرگ پرنده شوند.
 • می‌توانید از غذاهای کودک که حاوی میوه طبیعی هستند نیز در تغذیه عروس هلندی خود استفاده کنید.
 • حجم میوه و سبزیجاتی که به عروس هلندی میدهید را محدود کنید؛ سعی کنید در حدود 20 تا 30 درصد از غذای عروس هلندی را میوه و سبزیجات تشکیل دهد.
 • بخش عمده غذای عروس هلندی پلت و دانه‌ها است؛ با این وجود، سعی کنید به دلیل میزان بالای چربی دانه‌ها و پلت، از سایر مواد غذایی نیز در رژیم عروس هلندی استفاده کنید.
 • سعی کنید میزان میوه غذای عروس هلندی کمتر از سبزیجات باشد. میوه‌ها معمولا دارای مقدار بالایی شکر هستند و مقدار زیاد آنها برای پرنده مضر است.
 • از غذا خوردن عروس هلندی برای بهتر کردن رابطه خود با پرنده استفاده کنید. عروس هلندی یک پرنده اجتماعی است و به صورت گروهی زندگی می‌کند و می‌توانید هنگامی که به طور مثال می‌خواهید سیب بخورید به پرنده نیز سیب بدهید.
 • به عروس هلندی اجازه ندهید گیاهان خانگی را بخورد؛ برخی از گیاهان خانگی دارای مواد سمی برای پرندگان هستند.
 • به یاد داشته باشید عروس هلندی پرنده کوچکی است. پس نیازی به مقدار زیادی غذا ندارد و سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک و کم حجم باشند تا از غذا خوردن بیش از حد پرنده جلوگیری شود.
 • می‌توانید به عروس هلندی خود پروتئین (گوشت و تخم مرغ) بدهید. فقط مطمئن شوید که گوشت و تخم مرغ به صورت کامل پخته شده‌ و تکه تکه شده باشد.
 • میوه و سبزی را به صورت کامل بشویید. میوه و سبزی ممکن است به تازگی سمپاشی شده باشند و در نتیجه پرنده در صورتی که به خوبی شسته نشوند ممکن است پرنده را مسموم کنند.
 • از میوه‌ها و سبزی‌های کنسرو شده استفاده نکنید. علاوه بر اینکه اکثر مواد غذایی کنسرو شده ارزش غذایی پایینی دارند ممکن است حاوی مقادیر بالایی نمک نیز باشند که برای پرنده مضر است.

بخش 2: غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

غذای مورد علاقه عروس هلندی همچون غذای مرغ عشق‌ها و خیلی از پرندگان دیگر، دانه است. تخم ارزن یکی از غذاهای محبوب عروس هلندی در کنار تخم کتان، شاهدانه و تخم آفتاب گردان است. اما برای رشد کافی، غذای عروس هلندی باید ترکیبی از سبزیجات، مواد دارای پروتئین، تخم‌ها و آجیل باشد. این پرنده دوست داشتنی در هر وعده تا 15 گرم غذا مصرف می‌کند…

غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

بخش 3: غذاهای ممنوع برای عروس هلندی

مشابه با سایر حیوانات، برخی غذاهای طبیعی و صنعتی برای عروس هلندی سمی هستند و می‌توانند مشکلات جدی برای پرنده خانگی شما ایجاد کنند. بنابراین باید همیشه مراقب باشید در غذای عروس هلندی خود از این موارد استفاده نکنید. همچنین باید این غذاها را در ظروف دربسته و یا در محلی نگه‌داری کنید پرنده در خارج از قفس خود به آنها دسترسی نداشته باشد…

خرید غذای عروس هلندی

ظرف غذای عروس هلندی

پر فروش ترین غذاهای عروس هلندی