آموزش حرف زدن به طوطی قلق داره

آموزش حرف زدن به طوطی

طوطی‌ها به دلیل حرف زدن و برقراری ارتباط جالب و عجیب با انسان‌ها، یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی هستند. کسانی که از طوطی نگهداری می‌کنند باید با روش مناسبی به این پرنده حرف زدن را آموزش دهند تا بتوانند ارتباط بهتر و لذت بخش‌تری با پرنده خود داشته باشند.

روش آموزش حرف زدن به طوطی

بسیاری از مردم طوطی را به عنوان حیوان خانگی می‌گیرند، زیرا امیدوارند که سطح سرگرم کننده‌ای از تعامل گفتاری با این موجودات یکتا و هوشمند داشته باشند. درک مردم از رفتار گفتاری این پرنده می‌تواند از درک ویژگی سرگرم کننده تا گفتار انسانی تا این باور که آن‌ها می‌توانند مکالمه‌ای با حیوان خانگی خود داشته باشند، متفاوت باشد.

در حالی که ما سطح تعاملات را در این بخش مورد بحث قرار نخواهیم داد، اما اگر می‌خواهید طوطی خانگی‌تان صحبت کند، باید بدانید چه کاری می‌توانید برای کمک به این نوع رفتار انجام دهید؟

آموزش حرف زدن به طوطی

گونه و نوع طوطی خود را بشناسید

از لحاظ تئوری همه گونه‌های طوطی باید قادر به یادگیری زبان انسان باشند، اما برخی از آن‌ها در “صحبت کردن” نسبت به بقیه مهارت کمتری دارند. طوطی‌های خاکستری آفریقا (کاسکوها)، طوطی‌های آمازون، کاکل سفیدها و کوکاتیل‌ها (عروس هلندی) شاید شناخته شده‌ترین و معروف‌ترین انواع آنها هستند، اما حتی طوطی‌های کوچک نظیر باجریگار (معروف به پاراکیت یا باجگی)، طوطی کواکر و لاوبرد (مرغ عشق) نیز می‌توانند در طول زمان یاد بگیرند.

این گونه‌ها به قدری باهوش هستند که می‌توانند زبان، عبارات و حتی جملات قابل تشخیص را یاد بگیرند. اگر اولویت شما داشتن یک طوطی است، بهتر است به دنبال یکی از گونه‌هایی که به خاطر توانایی صحبت کردن مشهور هستند، بروید مانند کاسکو. گونه‌های دیگری که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند، مانند ماکائو، کیاکو، طوطی‌های سنگال نیز، می‌توانند یاد بگیرند که برخی کلمات را بیان کنند اما به طور معمول کم حرف‌تر هستند.

شروع ساده

صرف نظر از نوع پرنده‌ای که با او تمرین می‌کنید، بهتر است با یک یا دو کلمه ساده شروع کنید، مانند “سلام”، “خداحافظ” یا “پرنده”. این طوری است که بسیاری از طوطی‌ها همه آهنگ‌ها را با اضافه کردن دانه دانه کلمات در یک زمان یاد می‌گیرند.

خودتان نیز تکرار کنید

پرندگان یاد می‌گیرند که کلمات را با بارها و بارها با شنیدن تقلید کنند، بنابراین تا قبل از اینکه پرنده شما آن را نگفته، چند بار تکرار کنید. به همین دلیل است که بسیاری از پرندگان یاد می‌گیرند از صداهای محیطی نظیر زنگ در، مایکروویو و یا تلفن، بدون اینکه صاحبانشان به آن‌ها درس بدهند، تقلید کنند.

چنانچه اشاره شده است طوطی‌ها، قبل از این که شروع به تقلید صدایی کنند، به آنها گوش می‌دهند. این خصوصا در طوطی‌های خاکستری آفریقایی (کاسکوها) رایج است، که می‌توانند بهترین سخنگویان باشند اما اغلب پس از یک سالگی صحبت نمی‌کنند. بنابراین اگر طوطی آنچه که شما می‌گویید را تکرار نکرد، دلسرد نشوید.

واضح صحبت کنید

طوطی‌ها به بهترین شکل یاد می‌گیرند زمانی که کلماتی که می‌شنوند همیشه به وضوح باشد، پس به طور واضح کلماتتان را تلفظ کنید. مهم است که معلم (مالک) کلماتش را زمزمه نکند، بلکه به طور مستقیم به طوطی‌اش بگوید و هر بار با یک لحن ثابت صحبت کند. استفاده از یک لحن به معنی استفاده از همان کلمه برای هر بار که شما می‌گویید است، و تاکید بر روی همان هجاها در یک کلمه به یک روش در هر زمان مهم است. به نظر می‌رسد که پرندگان هنگامی که یک کلمه با صدای بلند و مشتاقانه برای آنها تکرار می‌شود, سریع‌تر یاد می‌گیرند. کلید تقلید در پرندگان, تکرار واضح است.‌

پاداش زیاد

بهترین راه برای تشویق یک پرنده برای یادگیری یک کلمه، استفاده از اصول تقویتی مثبت است. در ابتدا هر بار که کلمه جدیدی را به طوطی می‌گویید، یک پاداش کوچک به او بدهید که آنرا، فقط در طول تمرین دریافت می‌کند. مواد غذایی کوچک مثل یک تکه بادام، دانه گل آفتابگردان یا بخشی از یک انگور، بسته به ترجیحات پرنده شما. باید چیزی باشد که پرنده شما بیشتر از همه دوست دارد. این غذای تشویقی را فقط در طول تمرین باید دریافت کند و بلافاصله پس از آن که کار مورد نظر را انجام می‌دهد.

در ابتدا، هر بار که کلمه‌ای را می‌گویید، به او خوراکی را بدهید. وقتی که پرنده متوجه می‌شود که وقتی این کلمه را می‌گویید، صبر می‌کنید تا به شما نگاه کند بعد از گفتن کلمه به او پاداش دهید. در نهایت صبر کنید تا پرنده شروع به گفتن کلمه قبل از دادن پاسخ کند، حتی اگر صدا درست بخشی از کلمه باشد. هنگامی که پرنده شروع به تلاش برای گفتن کلمه به طور مرتب می‌کند، صبر کنید تا زمانی که پرنده تلاشی را برای گفتن کلمه کند. در نهایت، پرنده را خواهد دید که با او برخورد می‌کنید و ممکن است کلمه را بدون نیاز به گرفتن پاداش به شما بگوید.

صبور باشید

درست همانطور که افراد مختلف در سن‌های متفاوتی یاد می‌گیرند، بنابراین پرندگان نیز متفاوت هستند. برخی از پرندگان در عرض چند ماه قادر به یاد گرفتن هزاران کلمه هستند، در حالی که برخی دیگر تنها چند کلمه را یاد می‌گیرند. تا حدودی، سرعتی که یک پرنده یاد می‌گیرد، بستگی به این دارد که شما چقدر با او تمرین می‌کنید؛ با این حال، برخی از پرنده‌ها بدون توجه به اینکه چقدر سعی می‌کنید به آن‌ها آموزش دهید، چیزی را یاد نمی‌گیرند.

صبر کنید، صبور باشید، انتظارات منطقی داشته باشید و زود شروع کنید. در حالی که اغلب طوطی‌ها چیزی را بعد از چند روز گوش دادن تکرار نخواهند کرد، اما آن‌ها هنوز مشغول جذب و پردازش چیزهایی هستند، که شما می‌گویید. بنابراین، هرچه بیشتر با آن‌ها صحبت کنید زودتر شروع به صحبت کردن با شما خواهند کرد.

استراحت بدهید

پرندگان از طریق تقلید یاد می‌گیرند و شما باید یک کلمه را تکرار کرده و آن را با یک روش بارها و بارها تکرار کنید، تا واژگان جدید را به طوطی خود آموزش دهید.با این حال، بهتر است که تعداد زیادی از تکرارها را در یک دوره آموزشی تمرین نکنید.

پنج یا شش کلمه کافی است که هر یک با یک زمان منحصر به پرنده کوچکتان بگویید و برای بیشتر پرنده‌ها چند بار در روز مناسب است. بیش از آن ممکن است برای طوطی خسته کننده باشد، و ممکن است علاقه‌اش را به آموزش از دست بدهد.

فشار نیاورید

درست مثل این که مردم روزهای خوب و بدی دارند، وقتی نوبت یادگیری می‌شود، برای پرندگان هم همین اتفاق رخ می‌دهد. بعضی روزها، پرنده شما ممکن است بیش از حد خسته و یا حواس پرت باشد. اگر به نظر می رسد که پرنده شما در یک زمان خاص بی‌علاقه به نظر می‌رسد، یک روز استراحت کنید و یک بار دیگر مجدد امتحان کنید. سعی کنید ناامید نشوید. همه ما حالات مختلفی داریم و بنابراین طوطی‌های خود را نیز همینگونه ببینید. بیش از حد به آنها فشار نیاورید.‌

محدودیت ها را قبول کنید

برخی از پرندگان یک کلمه جدید را کامل می‌گویند، در حالی که پرندگان دیگر تنها در ابتدا بخشی از کلمه را دریافت می‌کنند. بعضی از پرندگان هرگز نمی‌توانند یک کلمه را به روشنی یک انسان بیان کنند. کلید آموزش پرنده، می‌تواند دادن پاداش به طور مداوم برای طوطی باشد که سعی می‌کند حتی بخشی از کلمه را بگوید.

با این حال، همه طوطی‌ها را نمی‌توان آموزش داد. بسیاری از آن‌ها در پاسخ به رفتارهای انسانی، مانند تلاش برای خداحافظی، هر بار که در باز می‌شود خداحافظی می‌کنند. با این حال، نسخه پرنده برای “خدانگهدار” ممکن است به جای کلمه واقعی، اعتراض یا صدای جیر جیر در باشد تا خود اصل کلمه خداحافظی. زبان و ارتباطات برای هر پرنده متفاوت است. از تلاش‌های این پرندگان برای راضی کردن و تعامل با شما حتی اگر کامل نباشند، تشکر کنید.

عشق بدون توجه

صحبت کردن با کلمات انسانی تنها یکی از چیزهای شگفت انگیز است که طوطی‌ها به عنوان حیوانات خانگی ارائه می‌کنند. برخی از طوطی‌ها به خوبی صحبت نمی‌کنند، اما می‌توانید به آن‌ها یاد بدهید که فنون باور نکردنی را اجرا کنند، در حالی که دیگران اجرا نمی‌کنند، و بعضی‌ها ترجیح می‌دهند که آن‌ها را در آغوش گرفته و نوازش کنند. 

طوطی‌ها به دلایل مختلف می‌توانند به حیوانات خانگی خوبی تبدیل شوند. اگر تلاش‌های طوطی شما خوب به نظر نمی‌رسد، به خاطر داشته باشید که هنوز آنها حیوانات خانگی‌تان هستند و آنها را دوست داشته باشید.

رابطه‌ خوبی با پرنده خود را ایجاد کنید

پرندگانی که قادر به صحبت کردن هستند، حیوانات اجتماعی هستند. توسعه یک رابطه با صحبت کردن با آن‌ها بسیار مهم است، به طوری که به شما اعتماد کرده و به صدایتان عادت می‌کنند. توصیه می‌شود که در چند ماه اول وقت خود را با این پرنده سپری کنید و با صدای آرام با او صحبت کنید.

حتماً هر روز با پرنده خود بازی کنید

این پرندگان در طبیعت هر روز تعاملات زیادی دارند و بسیاری از محرک‌ها را درگیر می‌کنند. برای زندگی گروهی، این پرندگان دوست دارند به خوبی معاشرت کنند. صرف زمان زیاد همراه با پرنده به شما کمک خواهد کرد تا رابطه خوبی را باهم برقرار کنید.

برنامه روتین داشته باشید

مانند آموزش هر حیوان دیگری، صحبت کردن درباره پرندگان نیازمند جلسات آموزشی کوتاه، مکرر و منظم است. دقت کنید برنامه‌ای بسازید، که بتوانید زمان و توجه خود را به آن معطوف کنید تا پتانسیل یادگیری او را به حداکثر برسانید. یک برنامه تهیه کنید. جلسات تمرین را به مدت پنج دقیقه و دو تا پنج بار در روز محدود کنید. برای کار کردن با طوطی خود چندین بار در روز برنامه ریزی کنید.

وقتی که آموزش می‌دهید، پرنده را جلوی دهان خود نگه دارید

این کار شما را مطمئن خواهد کرد که توجه پرنده را به خود جلب کرده اید. نزدیکی به ایجاد رابطه بین شما و طوطی‌تان کمک خواهد کرد، همچنین به تمرکز بر روی صداهایی که می‌خواهید ایجاد کنید نیز کمک می‌کند.

مطمئن شوید که پرنده‌تان لذت می‌برد

مانند یک کودک، پرندگان هنگامی که یک حس خوب و جالب می‌بینند لذت می‌برند. با دادن پاداش‌ها، مانند رفتارهای خوب، و درگیر شدن با پرنده به روش هیجان‌زده، پرنده را تشویق کنید که از این بازی جدید زبانی لذت ببرد. پس از اجرا، به این رفتار باید پاداش داده شود. این کار به پرنده کمک می‌کند که بداند که کار درستی انجام می‌دهد.از پاداش دادن به پرنده در هنگام صحبت کردن خودداری کنید. این کار اشتیاق او برای اجرایش را تقویت می‌کند.

به صحبت هایتان تنوع بدهید

به پرنده خود انواع صداها را یاد بدهید. علاوه بر سرگرم شدن آنها، تمایل طبیعی مغزشان برای یادگیری با چیزهای جدید نیز تحریک می‌شود. برای آموزش یک کلمه آن را با تون‌های مختلف تکرار کنید مثلا با نشان دادن تخمه به او بگویید «تخمه می‌خواهی؟»، «تخمه دوست داری؟» تا طوطی راحت تر بفهمد در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید.

کلمات را رسا و واضح و بلند بیان کنید و پس از تکرار کلمه در بار اول، آن را در جمله به کار ببرید. آزمایش کنید. شاید پرنده شما کم‌تر از یه سلام و چند کلمه را می‌گوید. اگر پرنده‌تان به خوبی پاسخ نمی‌دهد، یک چیز دیگر را امتحان کنید.

زمان‌های سرحالی طوطی را بشناسید

طوطی‌ها نیز مانند انسان برخی ساعات روز حوصله‌ی حرف زدن یا تعامل ندارند. پس حرف زدن را به او در زمان‌هایی که شادتر و سرحال‌تر است آموزش دهید زیرا در این زمان طوطی بیشتر تولید صدا می‌کند. بهترین ساعت‌ها برای یادگیری در اغلب گونه‌های طوطی، ساعات اولیه‌ی روز و همچنین ساعات پیش از غروب آفتاب هستند.

طوطی‌های وحشی باید به شما اطمینان کنند

اگر طوطی شما بداند که شما برایش اهمیت قائل هستید، شروع به دوس داشتن شما می‌کند و در نتیجه سریع تر یاد میگیرد. زیرا برای دریافت دوستی و توجه بیشتر، تلاش می‌کند صدای بیشتری تولید کند. برای جلب اطمینان طوطی روزی دو ساعت اجازه دهید آزاد باشد و در فضای خانه پرواز کند. البته طوطی را لوس نکنید و به او افراطی محبت نکنید زیرا به دلیل دریافت توجه و آزادی زیاد، تلاشی برای حرف زدن نمی‌کند.

برای آموزش حرف زدن توجه طوطی را جلب کنید

فاصله تان با قفس را حفظ کنید تا به طوطی استرس وارد نشود. بارها و بارها کلمات را تکرار کنید و با طوطی خوش برخورد باشید.

برای طوطی خود اسباب بازی بخرید

برای شاد کردن طوطی یک تاب و چند گلوله‌ی رنگی در اختیارش بگذارید تا سریع‌تر یادگیری را آغاز کند. اگر طوطی شما حرف زشتی یاد گرفت او را تنبیه کنید پس اگر حرف زشتی را یاد گرفت با هر بار تکرار این حرف، روی قفس پارچه‌ی سیاه بکشید. از مدت زمان کم شروع کنید و در صورتی که تکرار کرد به مدت تنبیه بیافزایید.‌

منبع

مهمترین مطالب طوطی‌ها: