پرخاشگری طوطی، نحوه برخورد درست با طوطی پرخاشگر

آیا فکر می‌کنید که طوطی از شما متنفر است؟ چرا طوطی من پرخاشگر شده است؟ علت گاز گرفتن طوطی چیست؟ دلایل پرخاشگری طوطی چیست؟ با طوطی پرخاشگرم چگونه رفتار کنم؟ برای رسیدن به تمام پاسخ سوالات با ما همراه شوید.

تعریف پرخاشگری طوطی

رفتارهای پرخاشگرانه طوطی در هنگام عصبانیت به راحت قابل تشخیص است. این رفتار اغلب با گاز گرفتن تشدید خواهد شد. این طوطی به شی یا فرد مهاجم حمله کرده یا با منقار باز به سمت او پرواز میکند و در همان حال ممکن است او را گاز بگیرد. گاز گرفتن طوطیها آزاردهنده و حتی گاهی خطرناک است.

یکی از مشکلات رفتاری که صاحبان پرندگان مخصوصا صاحبان طوطی‌سانان از آن ناراضی هستند همین موضوع است. طوطی‌ها منقار بزرگی دارند و گاز گرفتن‌های آن‌ها میتواند منجر به صدمات جدی شود. در نتیجه پرخاشگری طوطی، یک مشکل رفتاری است که نیاز به اصلاح دارد. اما از آنجا که پرندگان به صورت طبیعی حیوانات طعمه هستند تنبیه آن‌ها می‌تواند اثرات مخرب روحی و فیزیکی بر آن‌ها داشته باشد. راه‌های مختلفی برای کمک به کنترل و اصلاح طوطی‌های خطا کار به جای واگذاری آن‌ها به جای دیگری وجود دارد. برای اصلاح این رفتار در طوطی‌ها لازم است ابتدا علت‌‌ آن مشخص شود.

طوطی پرخاشگر

علت پرخاشگری یا گاز گرفتن طوطی چیست؟

پرخاشگری یا رفتارهای تهاجمی اغلب یک واکنش تدافعی ناشی از ترس به هنگام مواجه شدن با خطر، عامل مهاجم و یا محافظت از قلمرو و جفت است. مردم تمایل دارند رفتارهای فردی طوطی خود را تغییر دهند و این تغییرات را بر پایه این فرض تفسیر میکنند که منطق طوطی، مشابه منطق انسانها است. در حالیکه گاهی اوقات شرایطی ایجاد میشود که طوطی واقعا نمی خواهد با هیچ فردی ارتباط داشته باشد. اما اینکه یک طوطی به طور ناگهانی از یک فرد که قبلا قابل اعتمادش بوده متنفر شود به ندرت اتفاق میافتد.

گاهی اوقات یک طوطی رفتارش را نسبت به صاحب خود تغییر میدهد فقط به این دلیل که دیگر با او راحت نیست. اتفاقی افتاده که طوطی را سردرگم کرده است و تغییر رفتار طوطی، واکنش او، برای مراقبت کردن از خودش است. این اتفاق، تغییر رفتار شخص نسبت به طوطی است. هر چقدر واکنش انسان به این تغییر رفتار طوطی بیشتر شود، این روند بیشتر ادامه خواهد داشت. شخص، رفتار خود را نسبت به طوطی تغییر داده است، طوطی نیز رفتار خود را نسبت به فرد تغییر میدهد و این روند ادامه خواهد داشت تا زمانی که روابط تقریبا از بین میرود.

به ندرت اتفاق که افراد دوباره یک رابطه سرشار از اعتماد با طوطی خود برقرار کنند. پرندگان به دلایل بیشماری ممکن است گاز بگیرند. و تشخیص این علت می‌تواند بر تکنیک اصلاحی انتخابی شما تاثیر بگذارد. گاز گرفتن طوطی‌ها نشانه وحشی بودن آن‌ها نیست. منقار علاوه بر غذا خوردن، برای محکم گرفتن چیزی، برای حفظ تعادل یا بالا کشیدن نیز استفاده می‌شود. طوطی‌ها از منقارشان مانند دست استفاده می‌کنند. کشمکش و ناسازگاری میان دو طوطی با استفاده از زبان بدن و صدا زدن انجام می‌شود و نه منقار.

پرخاشگری طوطی به دلیل ترس

جنگیدن یا فرار کردن مکانیزم‌های رایجی است که اکثر حیوانات، هنگامیکه آزرده شوند یا بترسند، استفاده می‌کنند. پرندگان در طبیعت هنگام ترس پرواز می‌کنند و خیلی به ندرت پیش می‌آید که گاز بگیرند. با توجه به اینکه پرندگان خانگی معمولا پرهایشان قیچی شده است و امکان پرواز ندارند، در زمان ترس به گاز گرفتن، به عنوان روشی برای دفاع از خود روی می‌آورند.

گاز گرفتن طوطی به دلیل حفظ قلمرو

همانطور که می‌دانید، برخی از پرندگان تمایل به داشتن ارشدیت (سلسه مراتب میان پرندگان) دارند و طوطی نیز جزء این گروه از حیوانات است. یک طوطی ممکن است برای دفاع از قلمرو و حفظ مرتبه خود گاز بگیرد. این قلمرو ممکن است قفس او، یک طوطی دیگر یا انسانی که به او وابسته است، باشد. بعضی طوطی‌ها خیلی زود یاد می‌گیرند اگر گاز بگیرند هرچه می‌خواهند به دست می‌آورند.

مثلا ببینند که صاحبشان حرکاتی ناشی از درد می‌کند و آن را جالب تلقی کنند یا به قفس شان، جایی که در آن غذا می‌خورند، برگردند. همچنین پرندگان یاد می‌گیرند که برای پرهیز از چیزی که دوست ندارند می‌توانند گاز بگیرند. مثل زمان‌هایی که ناخن‌هایشان را کوتاه می‌کنید یا زمانیکه می‌خواهید آن‌ها را به قفس برگردانید اما دوست دارند بیرون بمانند.

رفتارهای وابسته به بلوغ جنسی

برای بسیاری از گونه‌ها، بلوغ جنسی پرندگان می‌تواند همراه با رفتارهای تهاجمی و محافظتی بیشتر از همسر خود باشد. به احتمال زیاد در این حالت از قفس خود نیز به عنوان قلمرو خود دفاع می‌کنند. بسیار مهم است که تشخیص دهید که علت گاز گرفتن هورمونی است و یک مرحله گذر است یا نشانه‌های خشونت برای غالب بودن.

گاز گرفتن طوطی هنگام بیماری

اگر یک طوطی سالم نباشد، دوست دارد اغلب اوقات تنها باشد، همانطور که خود ما ترجیح می‌دهیم. اگر گاز گرفتن در طوطی‌ای که قبلا گاز نمی‌گرفته است آغاز شود و یا سایر تغییرات رفتاری مانند کاهش غذا خوردن یا بازی کردن مشاهده کردید، حتما طوطی خود را برای ویزیت نزد دامپزشک ببرید.

چرا طوطی هنگام بازی کردن پرخاشگر می شود؟

در طول زمان بازی کردن ممکن است گاهی شاهد گاز گرفتن طوطی باشید. آن‌ها در این زمان اغلب بیش از حد هیجان زده شده‌اند یا صرفا برای حفظ تعادل خود بخشی از بدن انسان را ناخودآگاه گاز می‌گیرند. یاد بگیرید که زبان بدن طوطی خود را بخوانید. آن‌ها اغلب به شما نشان می‌دهند که چه احساسی دارند. برای مثال، ممکن است به شما نشان دهند که به اندازه کافی بازی کرده‌اند یا بیرون بوده‌اند و الآن دوست دارند که به قفسشان برگردند. اگر شما به این نشانه‌ها توجه نکنید ممکن است طوطی شما را گاز بگیرد تا به شما این پیام را منتقل کند.

نشانه های پرخاشگری طوطی

رفتارهای تهدیدآمیز با حالات و زبان بدن خاصی قابل تشخیص هستند، مانند؛

  • پف کردن پرهای پشت گردن
  • نگاه تند و ناگهانی به عامل تهدید کننده
  • نیمه باز بودن منقار
  • باز کردن پرهای دم به شکل بادبزن

طوطی ممکن است پرهای بدنش را پف کند تا بزرگتر و خطرناکتر به نظر برسد. در هنگام خطر، طوطی آشکارا اشتیاق خود به گاز گرفتن را نشان خواهد داد. پرنده وحشت زده همچنین ممکن است یا با پف کردن یا ایستاده نگه داشتن پرهای بدن، کشیدگی گردن و بزرگ و کوچک کردن مردمک چشم از خود واکنش نشان دهد و در این حالت به احتمال زیاد گاز خواهد گرفت. این رفتار در شاخه رفتارهای پرخاشگرانه ناشی از ترس قرار میگیرد.

پرخاشگری را میتوانید به عنوان یک دفاع آموخته شده در شرایطی مشاهده کنید که طوطی بارها و بارها در تلاش است که به صاحب خود بفهماند، کاری که میکند را دوست ندارد. برای مثال خاراندن سر در زمانی که طوطی خواهان این نوع تعامل نیست. اگر انسان متوجه این ارتباط نشد (به عنوان مثال هنگامی که یک کاسکو با جدیت اما به آرامی دست صاحب خود را هل می دهد) طوطی در نهایت ممکن است به خشونت متوسل شده و به گونهای دیگر منظور خود را به صاحبش بفهماند. اگر صاحب طوطی با این حرکت عقب نشینی کند، به احتمال زیاد طوطی به این نتیجه خواهد رسید که بهترین روش برقراری ارتباط با این شخص رفتارهای پرخاشگرانه است.

جلوگیری از پرخاشگری (گاز گرفتن) طوطی

برای تعیین انگیزه طوطی، باید وضعیتی که او در آن رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان میدهد تجزیه و تحلیل شود. اگر دلیل آن ترس باشد، صاحبان طوطی باید رویکرد آرام تری در پیش گرفته و با مهربانی و صدای ملایم با او صحبت کنند ، آنها باید با دقت به حالات و رفتار طوطی خود توجه کنند و به محض اینکه طوطی بار دیگر حالت ترس از خود نشان داد او را به حال خود رها کنند . یک جایزه خوراکی خاص برای طوطی هایی که مواد غذایی درآنها ایجاد انگیزه می کند اغلب می تواند آنها را تشویق کند که به طور داوطلبانه به اشخاص نزدیک شوند . پرخاشگری قلمروطلبانه یک رفتار غریزی است و بهتر است به جای مقابله با آن ، از رخ دادن آن جلوگیری کرد. به عنوان مثال، بهتر است صاحب طوطی در هنگام تمیز کردن قفس به منظور جلوگیری از رفتارهای قلمرو طلبانه طوطی ، قبل از تمیز کردن ، به او اجازه دهد که روی سقف قفس یا بر روی پارک بازی و غیره بنشیند. آموزش نشستن بر روی چوب نشیمن با استفاده از تقویت مثبت راه حل مناسبی است که صاحبان طوطی با کمک آن می توانند ، قبل از تمیز کردن قفس با خیال راحت رفتارهای تهاجمی و قلمروطلبانه طوطی خود را به محل دیگری انتقال دهند . این ترفند برای دست زدن به قفس یک طوطی قلمروطلب لازم است.

منابع

مهمترین مطالب طوطی‌ها: