گرفتن ناخن عروس هلندی

به صورت دوره‌ای باید ناخن‌های پرنده خود را کوتاه کنید و این کار را “بر اساس نیاز” انجام دهید. “بر اساس نیاز” یعنی زمانی که ناخن عروس هلندی، پوست دست کودکان یا سالمندان را خراش دهد و قرمز کند.

 پوست سالمندان و کودکان ضعیف و حساس است و به همین دلیل وقتی نگه داشتن پرنده برای آنها دردناک شد، می‌توان ناخن‌ها را کوتاه کرد.

برای گرفتن صحیح ناخن پرنده باید موارد متعددی را در نظر داشته باشید که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

1. مراقب رگ خونی ناخن باشید

در داخل ناخن عروس هلندی رگ خونی وجود دارد و باید مراقب باشید در هنگام گرفتن ناخن آنرا قطع نکنید، چون باعث خونریزی می‌شود. فقط نوک تیز ناخن را کوتاه کنید و عمق برش را زیاد نکنید.

2. شکل صحیح ناخن

بسیار مهم است که ناخن به شکل صحیح و به مقدار درست کوتاه شود، اگر تجربه کافی در این مورد ندارید می‌توانید از کلینیک‌های دامپزشکی با تجربه کمک بگیرید. همچنین بهتر است ناخن را مرحله به مرحله و به آرامی کوتاه کنید تا احتمال خونریزی کاهش یابد.

3. نگه داشتن عروس هلندی در دست

بهتر است کوتاه کردن ناخن پرنده توسط دو نفر انجام شود، یک نفر پرنده را نگه داشته و نفر دوم به صورتی که در بخش قبلی گفته شد نوک تیز ناخن را کوتاه کند. گرفتن و نگه داشتن پرنده کار پراسترسی است و می‌تواند به اعتماد پرنده به شما لطمه بزند. پس مراقب پرنده باشید. همچنین می‌توانید از حوله هم برای گرفتن بهتر عروس هلندی استفاده کنید. اگر تنها هستید مطابق با عکس زیر پرنده را با یک دست نگه داشته و با دست دیگر ناخن را کوتاه کنید.

گرفتن عروس هلندی و کوتاه کردن ناخن آن

4. بند آوردن خونریزی

باید آماده بند آوردن خونریزی باشید چون اگر ناخن را بیش از حد کوتاه کنید رگ خونی داخل ناخن بریده شده و ناخن خونریزی می‌کند. اگر خونریزی شروع شد مراحل زیر را انجام دهید:

  • آرامش خود را حفظ کنید.
  • پرنده را به شکل ایمنی گرفته و در دست نگه دارید.
  • با انگشت بخش انتهایی پای پرنده (دقیقا قبل از شروع ناخن از کنار تا کنار) را فشار دهید.
  • از پورد یا داروی بند آوردن خونریزی (در صورت موجود بودن) استفاده کنید تا خونریزی قطع شود. در صورتی که داروی لخته کننده ندارید می‌توانید از آرد، آرد ذرت و آرد نخودچی استفاده کنید.
  • پس از بند آوردن خونریزی، ناخن را پانسمان کنید تا پرنده با نوک خود باعث خونریزی مجدد نشود. بعد از چند روز پانسمان را باز کنید.

5. وسایل

  • برای گرفتن ناخن پرندگان کوچک می‌توانید از ناخن گیر معمولی استفاده کنید ولی برای پرنده بزرگ اگر دیدید برش به خوبی انجام نمی‌شود، بهتر است از ناخن گیر سگ که در فروشگاه‌های لوازم حیوانات خانگی فروخته می‌شود، استفاده کنید.
  • وسایل مورد نیاز برای بند آوردن خون و پانسمان را هم در هنگام گرفتن ناخن در دسترس قرار دهید. بهتر است برای اطمینان، دارو و یا پودر جلوگیری از خونریزی تهیه کنید (البته از آرد هم می‌توانید استفاده کنید).
  • همچنین یک حوله نیز داشته باشید که در صورت نیاز به گرفتن و نگه داشتن طولانی مدت پرنده، از آن استفاده کنید تا پرنده شما را گاز نگیرد.

6. پس از کوتاه کردن ناخن

پس از پایان کوتاه کردن ناخن احتمالا پرنده‌تان از دست شما عصبانی خواهد بود. پس غذایی که دوست دارد را به او بدهید و یا با لحنی که دوست دارد با او صحبت کنید تا عصبانیتش آرام شود.