آشنایی با انواع طوطی

طوطی یکی از حیوانات خانگی است که به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. طوطی باید احساس کند که صاحبش واقعا دوستش دارد و با او وقت می‌گذراند. اکثر آنها در صورت عصبانی شدن از دست صاحبشان، خشم خود را بر سر پرهای خود خالی می‌کنند و پرهایشان را می‌کنند.

برای بسیاری از مردم، اولین چیزی که آنها را به سمت مالکیت پرنده هدایت می‌کند، پرهای رنگارنگ طوطی است. بر حسب این که آیا شما دنبال یک طوطی قرمز، سبز یا بنفش هستید، طوطی انواع زیادی را به شما ارائه می دهد. پرهای رنگی زیبا تنها مشخصه‌ای نیست که صاحب طوطی باید قبل از پذیرشش، آن را در نظر بگیرد. شما همچنین باید در مورد اینکه آیا طبیعت پرنده با شیوه زندگی و خانه شما سازگار است یا خیر نیز، فکر کنید.

عروس هلندی (کوکاتیل)

عروس هلندی گونه‌ای از طوطی‌های زینتی کوچک و دوس داشتنی است و محبوبیت بسیار بالایی در میان پرندگان خانگی دارد. عروس‌های هلندی صاحبان خود، چه جوان و چه مسن را با شخصیت مهربان خود و رفتارهای بازیگوشانه‌شان مجذوب خود می‌کنند. کوکاتیل‌ها دوست دارند که وقت خود را با صاحبانشان سپری کنند و هر روز به مقدار زیادی وقت می‌گذارند تا از قفس بیرون بیایند و بازی کنند، تمرین کنند و اجتماعی شوند. بعضی از آنها یاد می‌گیرند که چند کلمه بگویند، اما به نظر می‌رسد که کوکاتیل‌های بزرگتر ترجیح می‌دهند که صداهای داخل خانه مانند تلفن و زنگ در را به جای گفتار انسانی تقلید کنند. آنها بسیار مستعد آموزش هستند و به آن پاسخ مثبت می‌دهند.

عروس هلندی (کوکاتیل)
عروس هلندی یا کوکاتیل (Cockatiel)

طوطی خاکستری آفریقایی

طوطی‌های خاکستری آفریقایی برای هزاران سال به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شدند. توانایی شگفت انگیز آنها در تفکر و استعدادشان در تقلید از گفتار انسانی به آنها کمک کرده است تا در زمینه تحقیقات و تجارت حیوانات، سرشناس شوند. در حالی که محبوبیتشان، آنها را به یک حیوان خانگی دوس داشتنی تبدیل کرده است، در مورد صاحبان نیز بسیار مهم است که قبل از پذیرش یکی از آنها، وقت کافی و وسایل لازم برای مراقبت از طوطی خاکستری را مهیا کنند. خواندن و یاد گرفتن درباره طوطی خاکستری آفریقایی به شما در درک نقش‌ها و مسئولیت‌های روزانه‌تان به عنوان صاحب یک طوطی خاکستری آفریقایی کمک خواهد کرد.

طوطی خاکستری آفریقایی یا کاسکو
طوطی کاسکو یا خاکستری آفریقایی

طوطی آمازون

طوطی آمازون پر از شخصیت و جرات است. شخصیت‌های خنده‌دار و توانایی‌های گفتاری عالی، آنها را در صف حیوانات خانگی پرنده برای دهه‌ها حفظ کرده است. با این حال، جسه‌ی بزرگ، صدای قدرتمند و رفتار اجتماعی‌شان، طوطی آمازون را به عنوان انتخاب خوبی برای بسیاری از صاحبان پرنده تبدیل کرده است. صاحبان این طوطی، یکی از شادترین دوستداران پرنده خواهند بود، اما به شرطی که قبل از پذیرش این پرنده دوست‌داشتنی، تحقیقات لازم را انجام داده و به خوبی با آنها آشنا شده باشند.

طوطی آمازون
طوطی آمازون

طوطی کاکاتوئوس

کاکاتوئوس‌های زیبا، پرندگان مهربانی هستند که به نظر می‌رسد همیشه راهی برای ورود به قلب هر عاشق پرنده‌ای پیدا می‌کنند. طبیعت دوستانه‌ی آنها موجب شده است که بسیاری از صاحبان طوطی‌ها به طور اختصاصی از کاکاتوئوس نگه‌داری کنند. اما فقط صاحبان پرنده با تجربه هستند که می‌دانند چه چیزی باید از نظر رژیم غذایی، ورزش، فضا و توجه به کاکاتوئوس ارائه شود. داشتن هر گونه‌ای از پرنده یک کار تمام وقت است و برای صاحبان کاکاتوئوس می‌تواند نیم قرن یا بیشتر ادامه یابد.

طوطی اکلکتوس

طوطی‌های اکلکتوس جذاب و هوشمند؛ اکلکتوس پرنده فریبنده‌ای است که او را به یک حیوان خانگی مهم تبدیل کرده است. رنگ‌های زیبا، توانایی صحبت کردن و شخصیت‌های دوست داشتنی، در تبدیل آنها به عنوان یکی از محبوب‌ترین طوطی‌های خانگی نقش داشته است. کسانی که عاشق زیبایی و جذابیت اکلکتوس می‌شوند باید قبل از آوردن یکی از آن‌ها به خانه، اندکی تامل کنند، چون این پرندگان نیازهای اجتماعی پیچیده‌ای دارند و نیاز زیادی به توجه دارند. قبل از آوردن یکی از اینها به خانه، از داشتن زمان کافی برای وقت گذاشتن برای این موجود دوست داشتنی اطمینان حاصل کنید.

طوطی ماکائوس

ماکائوس در اندازه‌های مختلف و رنگ‌های بسیاری وجود دارد، و انتخاب آن‌ها به عنوان گزینه‌ای در تجارت حیوانات، روز به روز در حال افزایش است. این‌ها قابل شناسایی ترین عضو خانواده طوطی ها هستند. ماکائوس اغلب اولین انتخاب برای دوستداران پرندگان است که علاقمند به داشتن طوطی بزرگ هستند.

طوطی کونور خورشید

کونور خورشید، تقریبا تمام رنگ‌های رنگین کمان را در بدن خود دارد. این پرنده‌های فریبنده، بر روی سر، سینه و بال خود پرهای قرمز، زرد و نارنجی دارند. این رنگ‌ها با دم سبز و آبی و پرهای آبی آسمانی کامل می‌شوند. این پرندگان همچنین جزو پرطرفدارترین گونه‌های طوطی هستند. پیش از پذیرش یک کونور خورشید، اطمینان حاصل کنید که خود (و همسایگانتان) تحمل سر و صدا را دارید.

طوطی کنور خورشید
طوطی کونور خورشید

طوطی ماکائو اسکارلت

ماکائو اسکارلت بزرگ، یک طوطی زیبا با پرهای قرمز، زرد و آبی است. زیبایی آنها می‌تواند، برای کسانی که به دنبال طوطی خانگی هستند، بسیار وسوسه انگیز باشد. اما جدای از ظاهر شگفت انگیزشان، باید چیزهای دیگر را نیز مد نظر بگیرید. این پرندگان، بزرگ هستند و نیاز به مقدار زیادی فضا، زمان و توجه بالا دارند. قبل از پذیرش یک ماکائو اسکارلت، مطمئن شوید که می‌دانید که وارد چه مسیری می شوید. آنها می توانند حیوانات خانگی‌ای با صدای بلند، کثیف و خجالتی باشند که از صاحبانشان تقاضای زیادی دارند.

طوطی ماکائو اسکارلت

طوطی کوکاتوس سینه سرخ

کوکاتوس های سینه سرخ پرندگانی صورتی، خاکستری و سفید با شخصیت‌های جذاب هستند. رنگ آنها ممکن است کمتر از برخی از طوطی های دیگر جلب توجه کند، اما این ویژگی منحصر به فرد نیز باعث جذابیت آنها می‌شود. با این حال، مانند سایر کوکاتوس‌ها، این‌ها نیز پرندگان حساسی هستند. آنها نیاز به آرامش و صاحبانی که زمان زیادی را با حیوانات خانگی خود صرف کنند، دارند.

کوکاتوس سینه سرخ

طوطی آمازون تاج بنفش

بیشتر بدن آمازون تاج بنفش را رنگ سبز پوشانده است. پرهای یاسی در بالای سرشان و قرمز سیر بر روی پیشانی‌شان، این گونه را به یکی از محبوب ترین گونه‌ها تبدیل کرده است. مثل همه طوطی‌های آمازون، این پرندگان نیز دارای شخصیت قوی هستند. آنها به توجه و تعامل با صاحبانشان نیاز دارند.

طوطی ماکائو هاییکنیت (hyacinth macaw)

ماکائو هاییکنیت علاوه بر اینکه یکی از درخشان‌ترین رنگ‌ها را دارد، یکی از بزرگترین گونه‌های طوطی شناخته شده توسط انسان است. صاحبان آنها ادعا می‌کنند که هاییکنیت‎‌ها نیز، از گونه‌های طوطی خوش خلق، دوست داشتنی و مهربان هستند. با این حال، آنها قطعا حیوان خانگی ایده‌آلی برای همه نیستند. ماکائوهای هاییکنیت بسیار حساس هستند. برای سلامتی این پرندگان، مهم است که آنها را در یک محیط آرام و صمیمی نگه‌داری کنید تا بتوانند به عنوان یک حیوان خانگی رشد کنند.

طوطی ماکائو هاییکنیت

ماکائوی آبی و طلایی

ماکائوهای آبی و طلایی، همانطور که از نامشان نیز مشخص است، بیشتر بدنشان را پرهای آبی و زرد درخشان پوشانیده است. آنها همچنین دارای پرهایی با رنگ سبز پررنگ نیز هستند. شاید ماکائو آبی و طلایی یکی از شناخته شده‌ترین گونههای طوطی باشد که نیاز به مراقبت زیادی دارند. این امر به ویژه در دوران نوجوانیشان یعنی زمانی که میتوانند حالت تهاجمی داشته باشند، مهم است.

ماکائوی آبی و طلایی

ماکائو دو رگه

طبع وحشی ماکائوی دو رگه، بیشتر از رنگ‌های او معروف است. پرورش دهندگان، ماکائو دو رگه را در رنگ‌های مختلفی پرورش می‌دهند به همین دلیل تقریبا طیف بی نهایتی از رنگ‌های این طوطی موجود است. مطمئنا، این قضیه، هم طرفداران و هم منتقدانی از جامعه صاحبان پرنده‌ها دارد. مهم نیست که موضع شما در مورد این که آیا پرورش طوطی‌های ترکیبی درست است یا نه، چیست، شما باید زیبایی رنگ پرهای ماکائو دو رگه را مد نظر بگیرید. به هر حال، آنها ماکائو هستند و مانند هر طوطی بزرگی نیاز به فضای زیاد و توجه دارند.

کونور تاج آبی

کونور تاج آبی کونورهای تاج آبی، یکی دیگر از طوطی‌های قابل تشخیص هستند. آنها دارای رنگ سبز پررنگ و سرخ آبی روشن هستند. مانند اکثر کونورها، آنها می‌توانند کاملا پر سر و صدا باشند. آنها همچنین مثل همه طوطی‌ها، به میزان قابل توجهی نیاز به تعامل اجتماعی با صاحبانشان دارند.

ماکائوی بال سبز

ماکائوهای بال سبز به طرز شگفت انگیزی شبیه به ماکائو اسکارلت هستند. ماکائوهای بال سبز یک انتخاب بسیار عالی برای کسانی هستند که میخواهند طوطی رنگارنگ داشته باشند. این پرندگان، با بدنی براق و قرمز، نوارهای روشن سبز و آبی روی پشت بال خود دارند. ماکائوهای بال سبز به عنوان غول مهربان خانواده ماکائوها شناخته می‌شوند. آنها نسبت به توجه و ارتباط با صاحبانشان بسیار حساس هستند.

ماکائوی بال سبز​

مرغ عشق (طوطی باجی یا پاراکیت)

مرغ عشق (که در بسیاری از نقاط به اسم باجی یا پاراکیت شناخته میشود) به عنوان پرطرفدارترین گونه پرنده خانگی، یکی از کوچکترین گونههای طوطی است و میتواند انتخاب مناسبی برای علاقهمندان به طوطی که احساس میکنند که قادر به نگهداری از پرندگان بزرگ نیستند، باشد. اگرچه قطعا مرغ عشق به فضایی برای بازی و فعالیت نیاز دارند، اما آنها را میتوان در قفسهای کوچکتری نسبت به قفس های طوطیهای بزرگی مانند Macaws یا Cockatoos نگه داری کرد. این امر باعث میشود که آنها یک انتخاب متداول برای ساکنان آپارتمان و یا کسانی که فضای زیادی ندارند، باشند.

رنگ‌های زیبایی که در پرهای مرغ عشق دیده می‌شود، بدون شک یکی از چیزهایی است که آنها را تبدیل به حیوانات خانگی محبوب می‌کند. آنها به سادگی خیره کننده هستند! مرغ عشق انواع مختلفی دارد، اما همه آنها می‌توانند از طریق آموزش مناسب و برقراری ارتباط، به حیوانات خانگی مناسبی تبدیل شوند. آنها به طور معمول یاد نمی‌گیرند که صحبت کنند، اما مرغ عشق‌ها از یادگیری ترفندها لذت می‌برند و می‌توانند بینندگان را از روش‌های دیگر سرگرم کنند.

یک تصور غلط رایج در مورد مرغ عشق‌ها این است که آنها باید به صورت جفت نگه داشته شوند؛ این در واقع در مورد همه صادق نیست! در واقع، بیشتر صاحبان مرغ عشق‌ها متوجه شده‌اند که بیشتر آن ها در حالت تکی می‌توانند حیوانات خانگی بهتری باشند. این به این دلیل است که پرندگان تنها به جای این که با پرنده دیگری ارتباط برقرار کنند، با صاحبانشان به برقراری ارتباط می‌پردازند.

طوطی باجی یا پاراکیت (مرغ عشق)

پروتلت

پروتلتها در انواع مختلفی موجود هستند، که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. با این حال، چیزی که بین همه آنها مشترک است این است که آنها با مراقبت مناسب میتوانند حیوانات خانگی فوقالعادهای برای شما باشند.

پروتلت به برقراری ارتباط و فعالیت نیاز دارد، بنابراین مهم است که کسانی که آنها را پذیرش میکنند، وقت زیادی برای گذراندن با آنها داشته باشند. بعضی از آنها میتوانند یاد بگیرند که صحبت کنند، اما حتی آنها که تمایل به داشتن شخصیتهای بزرگ ندارند میتوانند از طریق دیگری بدرخشند. نزدیکترین پسر عموی آنها طوطی آمازون است، بنابراین جای تعجب نیست که پروتلت دوستداران طوطی را با حرکات خنده دار خود بخنداند.

پروتلت

کونورهای کوچک

کونورهای کوچک در حالی که اکثر آنها پرندگان متوسط و بزرگی هستند، اما برخی از گونههای کوچک کونور نیز وجود دارد که میتواند انتخاب خوبی برای کسانی باشد که به دنبال طوطی کوچک هستند. اینها عبارتند از کونورهای سیاه پوش که تنها 10 اینچ طول دارند و کونورهای نیمه ماه، که حتی کوچکتر هستند. در حالی که ممکن است که آنها بلندتر از برخی از گونه های دیگر ذکر شده در اینجا باشند، اما آنها بسیار باهوش هستند، به شدت با صاحبانشان ارتباط برقرار میکنند و دوست دارند ترفندهایی را یاد بگیرند و بازی کنند.

مهمترین مطالب طوطی‌ها: