چرا عروس هلندی روزنامه می‌خورد؟

در اکثر موارد عروس هلندی در واقع روزنامه و کاغذ را نمی‌خورد، بلکه برای سرگرمی آن را پاره می‌کند و با آن بازی می‌کند. البته مواردی هم هستند که عروس هلندی روزنامه را واقعا می‌خورد که بهتر است مراقب این مورد باشید.

عروس هلندی یک پرنده بازیگوش و کنجکاو است که با نوک خود همه دنیای اطرافش را بررسی می‌کند و شروع به یاد گرفتن محیط می‌کند. روزنامه و کاغذ هم معمولا در زیر قفس وجود دارد و توجه پرنده را به خود جلب می‌کند و به همین دلیل پرنده سعی می‌کند این ماده ناشناخته را با ابزار خود یعنی نوک، بررسی کند.

آیا روزنامه و کاغذ برای عروس هلندی مضر است؟

اگر کاغذ دارای مواد سمی باشد، خوردن و جویدن آن می‌تواند برای عروس هلندی خطرناک باشد. کاغذ از سلولز ساخته می‌شود که از درخت تولید می‌شود، بنابراین در ظاهر کاغذ برای پرنده، ماده خیلی عجیبی نیست، ولی مشکل اینجاست که در تولید کاغذ از مواد شیمیایی زیادی استفاده می‌شود. به خصوص در تولید کاغذهای سفید ممکن است از اسید برای سفید کردن الیاف چوب استفاده شود که برای پرنده خطرناک است.

همچنین، جوهر مورد استفاده در چاپ روزنامه ممکن است دارای پایه روغنی و برای عروس هلندی سمی باشد، پس بهتر است مراقب پرنده باشیم و کاغذ را در دسترس پرنده قرار ندهیم. البته چند سالی است که در روزنامه‌ها از جوهر غیر سمی استفاده می‌شود ولی باز هم نمی‌توان از بی ضرر بودن آن برای پرنده مطمئن بود.

علاوه بر روزنامه، مقوا هم ممکن است توسط پرنده جویده شود، چون رنگ مقوا به رنگ طبیعی چوب است در ساخت آن از مواد شیمیایی زیادی استفاده نمی‌شود ولی در مرحله چسباندن لایه‌ها به هم و یا شکل دادن به مقوا (مثلا به شکل استوانه دستمال توالت) از چسب استفاده می‌شود که می‌تواند برای پرنده مضر باشد.

راه حل چیست؟

راه حل این است که پرنده را از روزنامه و کاغذ دور کنید. روزنامه برای زیر قفس واقعا عالی است و به خاطر ارزان بودن، به راحتی می‌توانید با عوض کردن روزنامه، قفس را تمیز کنید. ولی با توجه به مشکلاتی که ممکن است برای سلامتی عروس هلندی پیش بیاید سه راه وجود دارد:

  1. کلا روزنامه را از کف قفس حذف کنید؛ این روش کار سختی است و عملا مجبور خواهید بود دائم کف قفس را تمیز کنید.
  2. از قفس استاندارد با توری زیر استفاده کنید. قفس‌های با کیفیت زیر خود و بر روی سینی یک تروی دارند که پرنده را از سینی دور نگه می‌دارد. این توری علاوه بر اینکه پرنده را از روزنامه دور می‌کند باعث می‌شود پرنده به خورده‌های غذای و فضله ریخته شده روی کف قفس هم دسترسی نداشته باشد که برای سالم ماندن پرنده بهتر هم هست.
  3. ساخت توری روی روزنامه؛ اگر قفس شما توری زیری ندارد خودتان می‌توانید از توری‌های موجود در بازار ابعاد مناسب را خریده و در کف قفس قرار دهید. 
یک قفس استاندارد با توری زیر قفس
توری روی روزنامه قفس عروس هلندی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *